وبلاگ

کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

کتاب های مناسب برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین راه های یادگیری زبان انگلیسی هست.

مسلما برخی از این کتاب های آموزشی زبان انگلیسی نسبت به دیگر کتاب‌ها از سطح علمی بالاتر و بهتری برخوردار هستند و شیوه های نگارش و نحوه های آموزش در آنها بروزتر و کامل‌تر هستند.

اما اینکه ما می خواهیم چه سطحی را مطالعه کنیم در انتخاب کتاب های آموزش زبان بسیار تاثیر گذار هستند.

یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین گام های یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، انتخاب بهترین موارد آموزشی است.

با توجه به همین ضرورت، در اینجا بهترین کتاب های آموزش مکالمه زبان انگلیسی را برایتان معرفی می کنیم.

این که سوال که چه کتابی بهترین کتاب برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی است، جواب قاطعی ندارد.

چون بهترین کتاب باید مناسب سطح شما، سن شما، نوع یادگیری شما و هدف شما باشد.

در اینجا فرض می کنیم می خواهید زبان انگلیسی را بصورت عمومی از مقدماتی تا متوسط بیاموزید و برای آزمون های پیشرفته تری همچون تافل و آیلتس آماده شوید!

در مرحله اول برای خرید کتاب زبان مناسب برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی باید تعیین شود که در چه سطحی هستید و دانش شما نسبت به مسائل مربوط به زبان انگلیسی در چه سطح می باشد.

و بعد از آن، اقدام به انتخاب و تهیه کتاب کنید.

البته دوست داران زبان پیشنهاد کتابی دیگر با نام کتاب oxford word skills را برای مطالعه می دهند، در صورت تمایل شما می توانید کتاب آکسفورد ورد اسکیلس را از زبان بوکز تهیه فرمایید.

چند نکته برای استفاده از کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 • کتاب ها و همه متون انگلیسی را با صدای بلند برای خود و ترجیحا دوستان بخوانید، نه آهسته (زیرا وقتی با صدای بلند متنی را می خوانید، در واقع دارید مکالمه یا Speaking انگلیسی را تمرین می کنیدو این کار در یادگیری بسیار موثر است)
 • هر لغت جدیدی که می بینید در لیست همراه خود یاد داشت کنید، لیستی که حمل آن راحت است. (ترجیحا از فلش کارت یا حتی گوشی موبایل برای تهیه لیست استفاده کنید تا همیشه همراه خود این لیست را داشته باشید)
 • نکات گرامری زبان انگلیسی را در یک جزوه یادداشت کنید (بخش گرامر زبان انگلیسی طاقت فرسا است, با این کار مجبور نیستید دوباره نکات گرامری را با ده ها مثال و تمرین دوره کنید)
 • از بازی ها و سرگرمی ها برای دوری کردن از خستگی و کسل شدن استفاده کنید (مثل بازی های موبایل آموزش زبان انگلیسی یا پازل ها و …)

مجموعه کتاب های Interchange

مجموعه کتاب های آموزشی Interchange از برترین کتاب های آموزش انگلیسی در دنیاست که چهار سطح آموزش زبان انگلیسی را منطبق بر استانداردهای روز جهان در بر می گیرد.

مجموعه Interchange دارای چهار سطح می باشد که سطح اول سطح Intro است و برای زبان آموزانی مناسب است که سطح زبان آنها مبتدی است.

سه سطح دیگر Interchange شامل سه سطح اصلی 1 تا 3 می باشد.

هر سطح از این مجموعه شامل 16 بخش (16 Unit) می شود که هر بخش به بخش های زبانی متنوعی از جمله مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، مهارت درک مطلب (Reading)، مهارت نوشتاری، تلفظ، گرامر… می پردازد.

هر کتاب از این مجموعه شامل کتاب دانش آموز به همراه فایل های صوتی و نرم افزار آن، کتاب ویدئو به همراه فایل های ویدئویی آن، کتاب کار و کتاب معلم به همراه فایل های صوتی و نرم افزار آن می باشد.

مجموعه کتاب های Solutions

کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی Solutions یکی از پیشرفته ترین و برترین کتاب های آموزش انگلیسی به شمار می‌رود.

ساختار ساده تدریس این کتاب ها با تاکید بر مکالمه و نگارش در زبان انگلیسی موجب شده تا زبان آموزان زیادی با استفاده از این کتاب به راحتی مکالمات خود را انجام دهند.

به طوری که با تمرکز به لهجه و تلفظ واژگان در این کتاب، زبان آموز باید به شیوه کاملا عادی و حرفه ای بتواند پس از استفاده از این کتاب، صحبت کند.

این مجموعه  یک منبع کامل و کاربردی از واژگان، گرامر زبان و مفاهیم کاربردی برای آشنایی با چهار اصل اساسی آموزش زبان انگلیسی که شامل: خواندن، صحبت کردن، نوشتن و گوش کردن است با استفاده از بهبود مهارت های کلامی و آزمون های درون خود می باشد.

مجموعه کتاب های Touchstone

اهمیت یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، آنگونه که باید به صورت طبیعی در مکالمات استفاده شود در هر کتابی یافت نمی‌شود.

در کتاب های آموزش زبان انگلیسی Touchstone که توسط انتشارات کمبریج به چاپ رسیده است، ویژگی یادگیری یک زبان طبیعی کاملا بارز است تا ما آن را به عنوان یکی از برترین کتاب های آموزش مکالمه انگلیسی انتخاب کنیم.

این کتاب در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار به چاپ رسید و یکی از قدیمی‌ترین کتاب ها به شمار می رود.

این مجموعه ابزارهای ساده و متنوع برای یادگیری را در سطوح مقدماتی و متوسط در دو جلد به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد.

این کتاب در سال ۲۰۱۴ نیز دچار تحولات زیادی شد، اساتید برجسته‌ای با تحقیقات فراوان در مورد مکالمات واقعی و روزمره انگلیسی زبانان، کتاب آموزش زبان انگلیسی Touchstone را دچار تحول کردند و در چهار سطح از ابتدایی تا متوسط برای بزرگسالان و نوجوانان منتشر کردند.

ویژگی کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی Touchstone تمرکز بر روی ارائه محتوایی برای یادگیری هرچه بهتر مکالمات با اعتماد بنفس بیشتر قرار دارد.

Touchstone همچنین در بخش گرامر، مفاهیم و استراتژی‌های لغات برای برطرف کردن هرگونه مشکل در مکالمه نیز قدم خوبی برداشته است تا یکی از برترین کتاب های آموزش انگلیسی محسوب شود.

این کتاب ها به طور کلی دارای ویژگی های زیر می‌باشد:

 • برای واژگان استراتژی تعریف شده است؛ به گونه‌ای که به صورت سیستماتیک و در محل مناسب، در جمله استفاده شوند.
 • یادگیری علاقمندان این کتاب به صورت استقرایی می‌باشد، یعنی تمرین‌های فعال، دانش‌آموز را تشویق می کند تا در یادگیری مستقل‌تر شود و مسائل را خود نیز به چالش بکشد.
 • بجز یادگیری استقرایی، شاهد یادگیری تلفیقی نیز هستیم.
 • Touchstone بجز کتاب، فایل‌های صوتی و نرم‌افزارهایی برای تمرین برای یادگیری زبان‌آموزان آماده کرده است.

مجموعه کتاب های Viewpoint

مجموعه‌ی دیگری که در میان برترین کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی قرار دارد مجموعه Viewport است که دارای دو سطح می باشد.

این کتاب تا سطح پیشرفته زبان ‌آموز را با استفاده از ارائه ایده‌های جذاب برای مکالمه آموزش خواهد داد.

روش تدریس این کتاب مجموعه نوشته ها می‌باشد و در لیست برترین کتاب های آموزش انگلیسی، کتابی با این شیوه تدریس وجود ندارد.

این شیوه با بررسی و مشاهده مکالمات واقعی در جوامع انگلیسی زبان در دراز مدت تهیه شده است.

به همین خاطر تمامی کسانی که از این کتاب استفاده کنند می توانند به مکالمات افراد بومی تسلط کافی داشته باشند.

این کتاب با تهیه تمرین های مفید برای مکالمه بعد از هر درس، به زبان‌آموز این فرصت را می دهد که بلافاصله پس از یادگیری یک درس جدید، مکالمه را شروع کرده و استفاده از آن درس را در تعامل با دیگران یاد بگیرد.

به طور کلی آنچه باعث شده تا مجموعه viewport در میان لیست برترین کتاب های آموزش مکالمه زبان انگلیسی قرار گیرد را بررسی می کنیم:

 • ساختار گرامر به صورت دقیق است، به گونه‌ ای که تمرین‌ های زیاد باعث شده تا تمام چالش‌ های موجود را تحت پوشش خود قرار دهد.
 • دو رکن اصلی نوشتن و صحبت کردن، تمرکز اصلی این کتاب بوده و باعث بالا رفتن سطح استفاده از دروس در محیط واقعی برای زبان‌ آموز شود.
 • تمامی دروس نتیجه سال ها تحقیق در مورد مردم بومی و کشورهای انگلیسی زبان می ‌باشد؛ در نتیجه یادگیری آن، موجب تقویت اعتماد به نفس نیز خواهد شد.

مجموعه کتاب های Speak Out

در این قسمت به بررسی مجموعه شش سطحی انتشارات لانگمن به نام Speak Out می ‌پردازیم.

مجموعه Speak Out بر اساس سیستم زبان بریتانیا تهیه شده و کلیه سطوح از مبتدی تا پیشرفته را در بر می‌گیرد.

این مجموعه کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی به خاطر تمرکز خود بر روی دو مهارت گفتاری و شنیداری یک گزینه مناسب برای آمادگی در سطح آزمون آیلتس می باشد.

هر جلد از کتاب های این مجموعه دارای ده درس است؛ درون هر درس در قالب ۵ بخش چندین موقعیت متفاوت در مورد زندگی روزمره آموزش داده می‌شود تا شرایط مختلفی تجربه شود.

ویژگی‌های این مجموعه کتاب

 • افزایش سطح مکالمه به صورت پیشرفته با ارائه موضوعات مختلف
 • استفاده با تصاویر مناسب و مرتبط با متن در هر جلد
 • استفاده از متون Authentic texts در هر درس
 • ضرورت ایجاد فضای واقعی مکالمه برای پیش برد اهداف کتاب
 • مرور دروس گذشته در پایان هر درس با طراحی بخش Look Back
 • وجود بخشی به نام Photo Bank برای افزایش دانش واژگان در پایان هر جلد

مجموعه کتاب های Speak Now

مجموعه‌ی بعدی که ممکن است به خاطر تشابه اسمی با عنوان قبلی اشتباه گرفته شود؛ مجموعه Speak Now از انتشارات آکسفورد می ‌باشد.

این مجموعه از کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی تمرکز خود را بر بهبود مهارت‌های ارتباطی و مکالمه در کلاس یا خانه زبان ‌آموز قرار داده است.

دلیل اصلی انتخاب این کتاب به عنوان یکی از برترین کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی ، وجود نویسنده‌ های تراز اولی مانند Jack C. Richard می‌باشد که صاحب اثرهای معروف آموزشی دیگر مانند Tactics for listening ,Four Corners و Interchange می‌باشد.

تمرکز اصلی مانند دیگر برترین کتاب های آموزش انگلیسی، ایجاد تسلط کامل بر روی مهارت ‌های گفتاری و شنیداری است.

تمامی تمرین‌ های این خودآموز، شامل بخش Speaking به همراه یک تمرین ویدیویی مرتبط با خود است که با تمرین این قسمت، زبان‌ آموز می تواند مکالمات خود را با اعتماد به نفس بیشتری شروع کند.

این مجموعه کتاب که امروزه در بسیاری از موسسات آموزشی نیز تدریس می‌شود، شامل ۳۲ درس دو صفحه‌ای در مورد موضوعات متنوع زندگی روزمره است.

مجموعه کتاب های English Result

آخرین اثر در میان برترین کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی این لیست به مجموعه English Result تعلق دارد.

این کتاب یکی از معروف ‌ترین منابع آموزشی در دانشگاه آکسفورد است.

این مجموعه توسط اساتید برجسته‌ای نظیر Mark Hancock و Annie McDonald در چهار سطح منتشر شده است.

به همراه این کتاب، فایل ‌های ویدیویی، فایل جلد به صورت PDF و فایل‌های صوتی در بخش‌های گفته شده در دسترس زبان‌آموز قرار خواهد گرفت.

1 نظر در “کتاب های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 1. سعید گفت:

  english result عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *